მასწავლებელი:
|
ია გარდავა
|
თარიღი:
|
23.04.2018
|
საგანი: ინგლისური ენა
|
კლასი: მე-11კლასი
|
თემა: გარემო და მისი საფრთხეები.
|
დრო: 45 წუთი
|
პირობითი წინადადებები
|
|
მოსწავლეთა პროფილი: კლასში 8 მოსწავლეა;
|
გაკვეთილის მიზანი: გარემოს სააფრთხეების გაცნობა. გარემოს დაბინძურების
თავიდან ასაცილებლად გასატარებელი ღონისძიებების შესახებ პირობითი წინადადებების
გამოყენება.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
უცხ.ს.VII.3 მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს, უყუროს, ,გაიგოს და გაანალიზოს
უცხო ენოვანი აუდიო და ვიდეო ფილმები და იმსჯელოს კონკრეტულ პრობლემასთან დაკავშირებით.
(მაგ. გარემოს დაბინძურება,ძალადობა და სხვა)
მოსწავლე ამოიცნობს ძირითად თემას/საკითხებს, კონკრეტულ ინფორმაციას.
უცხ.ს.VII.4. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის დარგობრივი
შემეცნებითი ტექსტი (ისტორიის, კულტურის, არქეოლოგიის, გეოგრაფიის, ეკოლოგიის და
სხვა სფეროდან).
მოსწავლე
ამოიცნობს ტექსტის სხვადასხვა მონაკვეთში მოცემულ ფაქტებსა და მოვლენებს შორის არსებულ
კავშირს და გამოაქვს სათანადო დასკვნა;
უცხ.ს VII.12.
მოსწავლეს
შეუძლია
წარმოადგინოს
პრეზენტაცია
აქტუალური
საკითხის
(პრობლემის) გარშემო.
უცხ.ს.VII.15. მოსწავლე ფლობს და მეტყველებისას
იყენებს ენობრივ და გრამატიკულ უნარ-ჩვევებს.
მოსწავლე პირობის, ალბათობის, ვარაუდის გამომხატველ
წინდადებებში იყენებს სათანადო სინტაქსურ კონსტრუქციებს.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: მოსწავლეები ფლობენ გარემოს თემატიკის ლექსიკას.
იცნობენ პირობითი წინადადებების ფორმებს.გამომუშავებული აქვთ ინდივიდუალური და
წყვილებში მუშაობის უნარ-ჩვევები.
შეფასება და თვითშეფასება: განმავითარებელი/განმსაზღვრელი
შეფასება წინასწარ შემუშავებული კრიტერიუმების მიედვით.
სასწავლო მასალა და რესურსი: დაფა, ცარცი,თაბახის ფურცლები,სტიკერის ქაღალდები,აუდიო
და ვიდეო ფილმები, პოსტერები.
გაკვეთილის
მსვლელობა
საორგანიზაციო
მომენტი-სიის ამოკითხვა,გაკვეთილის გეგმის, მიზნისა
და შეფასების
კრიტერიუმების (განმავითარებელი და განმსაზღვრელი)
გაცნობა-2წთ.
აქტივობა N 1 პროვოცირება 4წთ
მაპროვოცირებელი კითხვები:
1.
რა დღეს ავღნიშნავთ 22 აპრილს?
2.
რა ასოციაციას იწვევს თქვენში დედამიწის დაცვის
დღე? (მოსწავლეები თავიანთ პასუხებს მიაწერენ დაფაზე).
აქტივობა N 2.
ვიდეო რგოლი: გარემო და მისი საფრთხეები.-7 წთ
აქტივობის აღწერა : მოსწავლეები უყურებენ
ვიდეო რგოლს ეკოლოგიური საფრთხეების შესახებ. პარალელურად მასწავლებელი
აკრავს დაფაზე დედამიწის პოსტერს,სვამს შეკითხვებს:
1.
What do you do to
protect the environment?
2.
Where and when do
you have floods or droughts in your country?
3.
Do you remember
the last earth dangers in Georgia?
და სთხოვს მოსწავლეებს ჩამოწერონ ბუნებრივი კატაკლიზმები სტიკერებზე, განსაზღვრონ ისინი
და გააკრან დაფაზე.
აქტივობა#3.ვიდეო ფილმის ჩვენება-7 წთ
აქტივობა#4. ახალი ტექსტის გაცნობა (Land pollution, air pollution, water pollution, noise pollution)
-8 წთ.
აქტივობის მიზანი: პრობლემის გადაჭრის გზების მოძიება პირობითი წინადადებების გამოყენებით.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ახალი
ტექსტიდან გამომდინარე უსვამს შეკიხვებს მოსწავლეებს არსებულ ცოდნაზე
დაყრდნობით გაიგონ და გაიაზრონ საგაკვეთილო მასალა. ჩამოაყალიბონ პრობლემის
გადაჭრის გზები და შეადგინონ პირობითი
წინადადებები არსებული პრობლემების გადასაჭრელად./უცხო სიტყვების ახსნა თან ერთვის.
აქტივობა #5. პრეზენტაცია. - 8 წთ.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები წარმოადგენენ თავიანთი ნააზრევის პრეზენტაციებს.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები ინდივიდუალურად
ქმნიან პოსტერებს, სადაც აღწერილია გარემოს დაბინძურების
გამომწვევი მიზეზები და შედეგები.
აქტივობა #6. სიტუაციური დავალების შესრულება
პირობითი წინადადებების გამოყენებით- 5 წთ.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები გააღრმავებენ შესწავლილ თემას.
a)
მოსწავლეები
წყვილებში აერთებენ წინადადების ნაწილებს
(მაგ: If we don,t reduce the number of cars and lorries.. They will make the air dirty and
unpleasant.) სამუშაო ფურცელი N2
აქტივობაN 7 საშინაო დავალება: იპოვე „მწვანე“ 2წთ
აქტივობის
აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს სამუშაო ფურცლებს დასთხოვს იპოვონ პიროვნებები,
რომლებიც მიეკუთვნებიან „მწვანეებს“ . ასევე სთხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ თავიანთ
ქალაქში მომხდარი ბოლო კატაკლიზმის შესახებ.
აქტივობა#8. შეფასება -2 წთ.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი აფასებს
განმავითარებელი შეფასებით წყვილების მუშაობას და განმსაზღვრელი შეფასებით პრეზენტატორებს
და ინდივიდუალურად მომუშავეებს.
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
(განსამზღვრელი)
კრიტერიუმი
|
9-10
|
7-8
|
5-6
|
3-4
|
თემასთან კავშირი
|
მასალა
|
მასალა
|
მასალა
|
მასალა ძალიან
|
წარმოდგენილია
|
წარმოდგენილია
|
წარმოდგენილია
|
მწირია.
|
|
ლოგიკურად და
|
გასაგებად.აკლია
|
ბუნდოვნად.არ
|
||
გასაგებად.ფაქტები
|
ფაქტები.
|
არის დაცული
|
||
მოყვანილია.
|
თანმიმდევრობა.
|
|||
საუბარი
|
გამართულად და
|
გამართულად და
|
ხშირად ჩერდება.
|
ცუდად
|
დამაჯერებლად
|
გასაგებად
|
იყენებს მარტივ
|
მეტყველებს.
|
|
საუბრობს,იყენებს
|
საუბრობს.
|
ლექსიკას.აკლია
|
||
მრავალფეროვან
|
დამაჯერებლობა.
|
|||
ლექსიკას.
|
||||
თვალსაჩინოების
|
იყენებს
|
იყენებს
|
იყენებს
|
არ იყენებს.
|
გამოყენება.
|
თვალსაჩინოებას
|
შესაბამისად.
|
შეუსაბამოდ.
|
|
მართებულად.
|
||||
აუდიტორიასთან
|
კარგად ფლობს
|
ამყარებს
|
უჭირს
|
|
კონტაქტი.
|
კომუნიკაციის
|
აუდიტორიასთან
|
აუდიტორიასთან
|
არ ამყარებს
|
უნარს.
|
კონტაქტს.
|
კონტაქტის
|
კონტაქტს.
|
|
დამყარება.
|
||||
დროის ლიმიტის
|
იცავს დროის
|
უჭირს დროის
|
ვერ იცავს დროის
|
არ იცავს დროის
|
დაცვა.
|
ლიმიტს.
|
ლიმიტის დაცვა.
|
ლიმიტს.
|
ლიმიტს.
|
წყვილური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
(განმავითარებელი)
კრიტერიუმი
|
ძალიან კარგი
|
კარგი
|
საშუალო
|
საშუალოზე
|
დაბალი
|
||||
სამუშაოს
|
წყვილმა
|
წყვილმა
|
წყვილმა სამუშაო
|
წყვილმა
|
მიზნის
|
სამუშაო
|
სამუშაო
|
მიზანი
|
სამუშაო მიზანი
|
გააზრება
|
მიზანი
|
მიზანი
|
ნაწილობრივ
|
ვერ
|
კარგად
|
გააცნობიერა.
|
გააცნობიერა.
|
გააცნობიერა.
|
|
გააცნობიერა
|
||||
წყვილის მიერ
|
სამუშაო
|
სამუშაო
|
სამუშაო
|
სამუშაო
|
სამუშაოს
|
კარგად იყო
|
ორგანიზებუ
|
ნაწილობრივ იყო
|
არაორგანიზებუ
|
ორგანიზება.
|
ორგანიზებულ
|
ლი
|
ორგანიზებული.
|
ლი ყო.წყვილებს
|
ი
|
იყო.წყვილებ
|
წყვილებს შორის
|
შორის
|
|
წყვილებს
|
ს შორის
|
ფუნქციები
|
ფუნქციები
|
|
შორის.ფუნქცი
|
ფუნქციები
|
არათანაბრად იყო
|
არათანაბრად
|
|
ები
|
არათანაბრად
|
განაწილებული.
|
იყო
|
|
თანაბრად იყო
|
იყო
|
განაწილებული.
|
||
განაწილებულ
|
განაწილებუ
|
|||
ი.
|
ლი.
|
|||
თანამშრომლ
|
წყვილები
|
წყვილები
|
მხოლოდ ერთი
|
წყვილები
|
ობა
|
აქტიურად და
|
კარგად
|
წევრი
|
ცუდად
|
ნაყოფიერად
|
მუშაობენ
|
აქტიურობს.შეინიშ
|
მუშაობენ.არ
|
|
მუშაობენ
|
საქმიან
|
ნება წევრებს შორის
|
შეინიშნება
|
|
საქმიან
|
გარემოში.
|
დაძაბული
|
წყვილებს შორის
|
|
გარემოში.
|
ურთიერთობა
|
თანამშრომლობი
|
||
თი
|
||||
ურთიერთობა.
|
Handout 1
People are now more
concerned about their environment. One of the most serious environmental
problems is pollution in its many forms˸ air pollution, water pollution, noise
pollution and nuclear pollution.
As the population of
large cities continues to grow, pollution problems become worse. The air around
us becomes polluted as a result of our own activities. For instance, when coal
is burnt, gases and smoke are produced that make the air dirty and unpleasant.
The air in big cities is being polluted by traffic and industry. The most
dangerous pollutant from cars is lead. Even small amounts can affect the brain
and nervous system of people. The number of cars and lorries is growing all the
time. On the one hand, they bring mobility to millions of people, but on the
other hand, they need bigger, better and more expensive roads, which often ruin
the countryside.
Every year the world's
industries pollute the atmosphere with about 1,000 million tons of dust and other
substances. Some factories release harmful substances all the time as a result
of removing wastes from the factory. Other factories may usually produce little
or no pollution, but can cause huge problems when there is an accident. Air
pollution can cause lung diseases like pneumonia or bronchitis.
Water pollution has
become a serious problem because factories also pour poisonous wastes into
streams and rivers. Farming can also cause water pollution. The chemicals used
by the farmer to protect crops against pests, weeds and disease sometimes get
into rivers and kill fish. Although these chemicals are carefully controlled,
this still sometimes happen. To make things still worse, many towns pour their
sewage straight into rivers with little treatment beforehand.
Oil pollution is like
a recurring nightmare. Sea birds like gulls are always the most common victims.
Covered in a thick black coating of oil, such birds are unable to fly or feed
themselves.
Our land is also
polluted because of our activities. Rubbish tips, dumped poisonous chemicals,
broken cars, thrown away bottles and dropped sweet wrappers are all types of
land pollution. Some types of land pollution are just unpleasant to look.
Others can be dangerous for people and for animals. Land pollution is something
that we can all help to prevent by not leaving rubbish in the streets or in the
countryside.
Although noise is not
a chemical and cannot be seen like a broken car, it is a kind of pollution.
Noise is all around us, wherever we live, and we do not notice it most of the
time. But people living near airports suffer from the noise of larger and powerful
jet airliners taking off and landing. Loud noise can make people ill. People
who are exposed to loud noises all the time become very nervous and upset.
Moreover, they run a risk of going deaf.
Hand out 2.
Join the halves of the
sentences:
1. If
we don,t reduce the number of cars and lorries..
2. If
you live near airports …
3. If
we don,t pour poisonous wastes into streams and rivers…
4. IF
we throw away plastic bottles and
polyetheline packages ….
5. Many
plants and animals will die ……..
6. If
there are deserts …
b) The planet will
become hotter
c) If t he forests disappear
d) They
will make the air dirty and unpleasant.
e) You
will suffer from the noise of larger and powerful airliners that taking off and
landing.
f) They
will be dangerous for people and for animals.
g) We
will protect fish.
Match the sentences:
Hand
out 3
1.
If it,s sunny…
2.
If it doesn,t rain for months…
3.
If you don,t water plants…..
4.
If the sun shines all day…
5.
If we don,t throw away poisonous wastes..
6.
Many plants and animals will die.
a.we will save
the planet
b. If the
planets become hotter
c. the
temperature will go up
d. they will
die
e.the result
is usually a drought
f.People often
go to the beach.
Hand out 4
Complete the sentences with these words
:
Pollution, environment, recycle, global warming, drought.
1.One cause of -------------------- in cities is heavy
traffic.
2. Temperatures in some countries are rising because
of--------------------- .
3.We can protect
the------------------------ in many ways.
4.We need to ---------------------- things like bottles and
plastic bags.
5. when there is a ------------------ in Australia , water
use is carefully controlled.
Hand out #5
Complete the sentences with
these words:
Ozone layer, oil spill,
droughts, floods, environment.
1.Today the children are learning more about the dangers to
the ---- ----------------------
At school than in the past.
2. Scientists say that we are destroying the
---------------------- and this creates global warming.
3. Many birds die because of a huge
------------------------------- in the Atlantic last year.
4. Hotter summers with no rain will mean that there are
more--------------------- in some countries.
5. After the heavy rainfall, there were
------------------------- in many towns on the river.
Comments
Post a Comment